Co je Windows Core OS
Operační systém stvořený pro moderní dobu
Windows Core OS (WCOS či Windows Lite) je připravovaný operační systém pro současné a budoucí generace zařízení. Jehož primárním úkolem je urychlit interní proces vývoje a umožnit Microsoftu mnohem rychleji expandovat na budoucí trhy s novými zařízeními. Popřípadě zamezit pozdnímu vstupu na trh, jako tomu bylo v například Windows Phone a Windows Mobile.

Jak se posunul vývoj od Windows 10?
Unifikace Windows pod jeden systém
K zodpovězení této otázky by bylo vhodné připomenout původní ideu stojící za Windows 10. Operační systém měl vytvořit jednotnou platformu na kterém poběží Univeresal Windows Platform (UWP) aplikace, které budou schopny rozpoznat na jakém zařízení a platformě běží a upravit své uživatelské prostředí dle potřeby uživatele. Stejnak mělo dojít k urychlení vývoje a umožnit vývojářům programovat pouze jednu aplikaci pro mnohá zařízení běžících na Windows 10.
Přestože operační systémy na odlišných zařízeních nesou název Windows 10, na počítači běží klasický Windows 10, HoloLens využívá Windows 10 Mixed Reality, Xbox One užívá Windows 10 on Xbox, Lumie a mobilní zařízení využívaly Windows 10 Mobile, jejichž základy jsou naprosto odlišné. Dalo by se říci že jedinou společnou vlastností je název Windows 10 a právě schopnost spustit UWP aplikace.
Toto velké množství rozdílných systémů tedy vyústilo ve značnou neefektivitu vývoje a dlouhé čekací doby mezi výraznějšími změnami. Pokud v Microsoftu připravují novou uživatelskou funkci pro Windows 10, musí být připravena samostatně a zvlášť pro každou platformu. Dokonalým příkladem by mohla být nabídka Start ve Windows 10 Mobile a PC. Přestože se zdá že jde o jednotnou část systému, která vypadá neměnně na mobilním zařízení tak i na počítači, není tomu tak. Například možnost tvorby složky s ikonami v nabídce Start byla zpřístupněna na mobilní platformě o necelé dva roky dříve něž tomu bylo na počítači.
Takovýto vývoj jedné funkce pro rozdílné verze donutil Microsoft jednat a řešením by měl být právě moderní operační systém, ve formě Windows Core OS. Nesoucí břemeno větší unifikace Microsoftem vyvíjených systémů.
Adaptivita systému
Modularita WCOS umožňuje rychlý interní vývoj
Samotný Windows Core OS je naprosté minimum z operačního systému, obsahuje pouze základní funkcionalitu, ze které bylo vyňato vše zastaralé a nepotřebné. Došlo k odstranění veškerých komponent potřebných ke spouštění starších Win32 programů, které byly kompletně nahrazeny platformou UWP. Stejně tak přichází o staré aplikace typu Malování, Textového editoru, Internetu Explorer. Fax a jiné zastaralé technologie již také nebudou nadále podporovány.
Samotné uživatelské prostředí Windows core OS a většina funkcí bude právě upravena speciálně pro platformu na které poběží. Každá derivace WCOS získá své vlastnosti dle zařízení, na kterém je spuštěna. Xbox získá své vlastní uživatelské prostředí, stejně jako klasický počítač či zařízení 2v1.
Moderní strukturou WCOS, je umožněna přehledná participace systému do rozdílných sekcí. Systém je kompletně modulární a jde tedy používat veškeré komponenty vyvinuté pro jinou platformu WCOS na jiném zařízení. Dalo by se říci, že pokud dojde k vývoji specifické funkce pro laptop, jde ji pouze překopírovat a vložit i do jiných zařízení bez nutnosti kód jakkoli upravovat. Nejde již o zbytečné plýtvání prostředky na vývoj jediné a té samé funkce pro několik odlišných zařízení.
Diskutuje se i o možnosti samovolného grafického přepínání operačního systému dle druhu užívání. Například herní počítač by se samovolně po připojení Xbox ovladače přeměnil na lehce ovladatelný WCOS pro zařízení Xbox. Stejně by mohlo docházet k adaptaci u 2v1 zařízení typu Surface Pro. Zde by uživatelské rozhraní pracovalo na dvou odlišných rozhraních. Jednom pro notebooky s připojenou klávesnicí a druhým vybudovaným speciálně pro užívání jakožto tablet.
Mezi fanoušky se také diskutuje o možnosti návratu Windows na mobilní zařízení. O menším, po příkladu skládacím zařízení, běžícím na Windows Core OS. Uživatelské rozhraní by bylo speciálně vybudované pro mobilní zařízení, ovšem po připojení k větší obrazovce by mohlo dojít k přepnutí do počítačového módu. Podobně jak tomu bylo s Continuem u starších Lumií. Tentokrát by však šlo o kompletní přeměnu, užívání by se stalo naprosto totožným s tím na počítači. A to právě proto, že jde pouze o jeden systém, který „obdržel“ dvě odlišné uživatelské prostředí, počítače a mobilního zařízení.
Rychlejší updaty
Updaty nepotrvají déle než jedinou minutu
Dalším z důležitých bodů při vývoji Core OS se staly, tolik nenáviděné, systémové updaty. Na rozdíl od současných updatů Windows 10, které trvají ne-li několik desítek minut, Windows Core OS se dokáže updatovat pod jednu minutu.
Takovým výsledkům je umožněno důslednou separací aktualizovaného systému. Dalo by se říci, že se systém na pozadí rozdělí na dvě totožné verze a nakopíruje se do paměti. Jedna kopie pohání uživatelské prostředí a zrovna používaný systém, zatímco druhá v tichosti instaluje nejnovější aktualizaci. Po dokončení instalace uživatel pouze získá upozornění, že jeho stroj je připraven k aktivaci nového updatu. Aktivace proběhne při následném restartu, kdy dojde k přepnutí systému do druhé již aktualizované části, uživatel tudíž téměř nepozná, že jeho zařízení právě prošlo náročnou aktualizací. A dále bez zdlouhavého čekání může své zařízení používat.
Obě verze systému poté zůstanou po určitou dobu uložené na disku, pro případ že by při restartu došlo k nečekané chybě. V takovém případě bude možné spustit zpět starou verzi a pokusit se o novou aktualizaci později.
WCOS a podpora Win 32
Virtualizace běžící nad WCOS
Přestože původní informace ukazovaly na naprostou exkluzivitu aplikací z Windows Store a UWP, Microsoft od těchto plánů odstoupil. Na WCOS bude možné spouštět i straší Windows programy a aplikace běžící na platformě Win32. Přestože nepůjde o nativní funkcionalitu, Win32 poběží ve virtualizaci na určitých verzích WCOS. Jelikož jde pouze o speciální vrstvu vloženou do systému, Microsoft ji bude vkládat pouze na určitých zařízeních na kterých dává smysl. Tedy stolních počítačích, laptopech a skládacích tabletových zařízení.
Samotné aplikace běžící na systému nativně, budou pouze Universal Windows Platform (UWP) a Progresive Web Apps (PWA).
Jaká je budoucnost Windows 10
Poslední Windows, které nikam nespěchají

Současné Windows 10 jsou oficiálně poslední verzí. Microsoft nepočítá s dalším vývojem nástupce ve formě Windows 11. Jednou za čas je třeba začít znovu kompletně od základu, zbavit se podpory zastaralých technologií a přežitých funkcí. Přeci jenom Windows 10 mají stále vše potřebné pro podporu programů vyvinutých pro pradávné Windows 98, některé komponenty, které se v podstatně nezměnili od dob Windows Vista. A i například stále užívané uživatelské prostředí ovládání hlasitosti je bez rozdílu totožné s tím na Windows 8.
Plán Microsoftu je udržet klasický systém „při životě“. Windows 10 v dohledné době nikam neodchází, bude na něm umožněno pracovat profesionálům, kteří ke svému působení vyžadují podporu starších programů či přežitých technologií. Windows 10 tu zůstane pro ty náročné z nás, těm, kterým nestačí moderní operační systém, ze kterého bylo odstraněno vše zastaralé a přebytečné. Pro ty z nás, tu vždy bude možnost přechodu na Windows 10.
Zatímco samotný Microsoft přemístí většinu svých ambicí k jinému, modernímu operačnímu systému. Do budoucna budou tedy na klasické Windows 10 přicházet pouze drobnější aktualizace, nepřinášející velké množství nových funkcí. Přesto jej bude podporovat a zaručovat jeho životnost po delší dobu, než jsme byli třeba zvyklí u Windows 7 a 8. Poslední Windows tu s námi zůstanou po dobu několika let, ve kterých bude ideálně mizet potřeba po starším operačním systému.
Kdy očekávat WCOS?
Je to trochu komplikované
Původní náznaky naznačovali na brzké představení již na letošním květnovém Buildu 2019. Kdy ovšem došlo k naprosto neočekávanému. Jeden z interních týmů se rozhodl že kompletně přepracuje svoji základní komponentu WCOS. Tedy Edge team se rozhodl, že přijde s novým prohlížečem, běžícím na Chromiu. Tato událost odložila datum představení a dotlačila Microsoft do neklidných vod.

Navíc Microsoft byl díky tomuto odkladu donucen představit dva moderní přístroje běžících na Windows Core OS, aniž by samotný WCOS představil. Jedním jsou brýle pro rozšířenou realitu HoloLens 2. Druhým je pak Surface Hub 2X, kolaborativní displej pro korporátní klientelu.
A do podobné šlamastiky Microsoft odkladem zřejmě dostal i své partnery. Kteří během roku začali představovat nová revoluční zařízení. Například prototyp skládacího ThinkPadu Lenovo, který byl představen s mírně upravenou verzí Windows 10, kde během samotného představení Lenovo prohlásilo že přestože přístroj nyní běží na Windows 10, produkční verze poběží na jiném operačním systému, který nazvali „Windows based“, nenazvali jej přímo Windows 10 ale pouze operační systém na základě Windows.
Nová doba představení je odhadována na říjen letošního roku. Microsoft má již naplánovanou konferenci na které by mělo dojít k přestavení až pěti nových zařízení Surface a zdá se, že by mohlo jít o perfektní okno pro představení nového operačního systému. Navíc doprovázený novými referenčními zařízeními.